Kopya içerik, internet üzerinde yer alan ve daha önce yazılmış olan içeriklerin tekrardan başka bir site üzerinden yayına sokulmasıdır. Günümüzde birçok web sitesi, başka siteler içerisinde yer alan içerikleri kopyalayarak özgün olmayan, tamamen mevcut içerikleri yayınlamaktadır. Bu durum tamamen Google’ın yöngerge ve telif haklarına aykırı bir eylemdir. Genelde kopya içerik yayınlamak, bilerek yapılan bir durumdur. Bununla beraber bazı durumlarda içerik yazarlarının, siteler için hazırladığı içeriklerde de kopya makaleler bulunur. Kopya içerikler sitelerin, Google tarafından spam almasına ve Google sıralamasından düşmesine neden olur. Google’ın kopya olarak değerlendirdiği içerik türleri ise şöyledir;

  • Hazırlanmış olan orijinal bir yazının, içerisine hiçbir şekilde ek yapmadan orjinal hali ile direkt olarak çekip, yeniden yayına sokulması.
  • Alınan içeriğin sadece belirli kelimelerle değiştirilip, eş anlamlı veya otomatik spinleme tekniği ile baştan yazılması.
  • Tek bir içeriği tekrar ve tekrar yeniden yayınlamak.
  • Okuyuculara sadece tıklatmak için hazırlanan, herhangi bir bilgi birikimi olmayan sıklıkla görseller ve kısa yazılarla oluşturulan medya içerikleri.

Kopya İçerik SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Kopyalanarak hazırlanan metinler, Google’ın en sevmediği içerik türlerinden biridir. Bir dönem kopya içeriklerle, bazı siteler Google sıralamalarında en üst sıraya çıkmıştır. Ancak Google kendi algoritmalarını sürekli yeniden değiştirmektedir. Bundan dolayı, hazırlanacak olan içeriklerin tamamen Google algoritması ve okuyucuların beklentisi doğrultusunda hazırlanması gerekir. Bundan dolayı alıntı bir şekilde hazırlanan içerikler, tamamen GoogleSEO mantığını olumsuz olarak etkiler. Google internet içerisinde yer alan bütün yazıları tarar. Bundan dolayı kopya içerik tespit ettiği sayfaları, otomatik olarak sisteminde geri plana atar. Bununla beraber eğer sitenin genel içeriklerinin bir çoğu kopya ise Google siteye cezada verebilir. Genel olarak bu ceza tamamen arama motorlarından sitenin kaldırılmasıdır. Buna denindex cezası denilir. Ancak bunun tam tersi özgün, Google arama motorlarının desteklediği içerikler yazmak, siteye olumlu geri dönüşler sağlanmasına yardımcı olur. Özgün içerikler sayesinde siteniz hızlı bir şekilde Google sıralarında yükselebilir bu sayede daha büyük bir okuyucu ve alıcı kitlesine oluşturabilirsiniz.

Spinlenmiş İçerik Türleri Nasıl Olur?

Arama motorları artık filtreleme sistemi ile çalışmaya başladı. Bundan dolayı okuyucu sayısını artırmak ve sitesine spam yapmak isteyen kişiler farklı yöntemler ile okuyucu çekmeye çalışıyor. Spinleme genel olarak başka bir site de yer alan içeriğin, belirli ana kelimelerini değiştirerek, sıfırdan yeni bir metin yazmaktır. Bu oldukça basit bir mantıktır. İçerik bulunur, otomatik bir spinleme aracı ile veya elle spinlemeye başvurulur. Sonrasında ise ana kelimeler eş anlamlı kelimeler ile değiştirilerek, görünüşte bambaşka bir metin haline getiriliyor. Ancak Google herhangi bir şekildekopya içerik hazırlamaya müsade etmiyor. Spinleme ile hazırlanan içerikler için Google’ın Panda algoritması bulunuyor. Panda algoritması belirli dönemlerde bütün içerikleri tarayarak, spam olarak gördüğü içerikleri tespit ediyor. Sonrasında sitelerin sıralamasını düşürerek okuyucudan uzak tutuyor. Bu sayede spinlenmiş içeriklerin çoğalmasını engelliyor.

Kopya İçerik Sorunu Nasıl Çözülür?

Artık Google üzerinde hemen hemen her soru veya konu ile alakalı içerik bulunmaktadır. Bundan dolayı sitelere yeni içerikler üretmek oldukça zor bir hale gelmiştir. Bundan dolayı sıklıkla kişiler nasıl özgün içerik bulacakları hakkında sorunlar yaşamaktadır. Ancak burada ki en önemli husus içeriğin konusunun yüzde yüz özgün olması değildir. Bir konu hakkında tamamen özgün ve daha önce yazılmamış bir içeriği oluşturmanızdır. Google içerisinde yer alan bir konu ile ilgili tamamen bambaşka ve daha önce yazılmamış bir içerik yazmanız bile sizin Google sıralamanızı kolay bir şekilde yükseltebilir.

Tekrar Eden Kopya İçerik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Tekrar eden kopya içerik, tamamen bir önceki yazılmış içerik ile aynı yinelenen ya da diğer sürümü ile oldukça benzeyen içerik türlerine denilir. Yenilenen içerik içerisinde belirli alanlarda sadece farklı anlatım tarzları bulunur. Tabiki de Google üzerinde benzer içerik oluşturmamak imkansızdır. Ancak tamamen kopya bir içerik üretmek Google ve okuyucular açısından oldukça olumsuz görülür. İki farklı tür kopya içerik bulunur;

  • Sürekli olarak yenilenen içerik türleri, aynı site içerisinde sürekli ve sürekli yeniden aynı içeriğin yazılmasıdır.
  • Bir diğer kopya eden içerik türü de dış alanlardan alınan birden fazla farklı içeriğin kopya olarak tekrar hazırlanmasıdır, bu içerik türleri arama motorları tarafından direkt olarak tespit edilir.

Tekrar Edilen İçeriklerin SEO’ya Etkisi Nedir?

Google tekrar eden içerikler ile ilgili kesin bir ceza sistemi uygulamaz. Fakat yine de sitenin görünmesini engelleyebilecek ve okuyucularla buluşmasına engel olabilecek filtreleme sistemleri bulunur. Bu filtreleme sistemleri, sayfaların sıralamasını düşürerek sayfaların görülmesine engel olur. Tekrar edilen içerikler Google’ın kafa yapısını karıştırır. Bundan dolayı kişilerin sayfaları, Google sırasında tam olarak hangi sıralamada yer alacağı belirlenemez. Bundan dolayı sıklıkla orijinal içeriği ağırlıklı olan sayfalar, diğer sayfalara göre daha çok ön plana çıkar.

Özgün İçeriğin Önemi Nedir?

Özgün içerik arama motorlarına göre, okuyucuya faydası olan içeriklerdir. Site içerisinde kopya içerik olması halinde siteler herhangi bir şekilde Google sıralamasında yer almaz. Kullanıcıya fayda sağlayan içeriklerin, özgün bir şekilde hazırlanmış olan içerikler olması gerekir. İçeriklerin özgün olmaması halinde Google siteyi sıralamaya almayacağı gibi tamamen arama motorundan da çıkabilir. İçeriğin özgün olması hem Google için hemde AdSense için önemlidir. AdSense başvurularında, içeriklerin özgünlüğü kontrol edilir.

Onay aşaması sırasında tamamen yalın, okuyucuya fayda sağlayacak içerikler ayıklanır. Google aradığı şartlara sahip olan sitelere reklam verir. Özgün olmayan, kopya veya belirli kurallara göre yazılmayan içerikler ise onay olmaz. Günümüzde birçok reklam aracı aynı teknik ile içerikleri incelemektedir.

Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?

Özgün içerik daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış, kopya olmayan ve ilk defa yazılan içeriklerdir. Google bu tarz içerikleri tamamen özgün olarak kabul eder. Direkt aynı şekilde kopyalanmış olan içerikler herhangi bir şekilde özgün olarak kabul edilmez. Bununla beraber özgün içerik için spinleme de doğru bir teknik değildir. Kelimelerin yapısını ve anlamını değiştirmek özgün içerik oluşturmak için yeterli bir teknik değildir. Özgün içerik için mutlaka metnin sıfırdan, organik ve özgün olarak yazılması gerekir.

Benzersiz üretilen içerikler, özgün içerik sayılır. Ancak bazı durumlarda içerik içerisinde alıntı oluşturulması gerekebilir. Bu gibi durumlarda özellikle akademik ağırlıklı içeriklerde bu tamamen yapılması gereken, yasal olarak da zorunluluk haline getirilmiş bir kuraldır. Bu gibi durumlarda muhakkak referans göstermeniz gerekir. Alıntı olarak oluşturulan metni belirtmeniz ve sonrasında kaynağını göstermeniz içeriğin kalitesini arttıracaktır. Belirli bir oran içerisinde alıntı cümleler kullanabilirsiniz.

Özgün İçeriğin SEO’ya Faydası Nedir?

Özgün içerik, SEO puanını etkileyen en temel şartlardan biridir. Bununla beraber özgün içerikler tamamen siteye gelen kullanıcı trafiğini artırmasıyla da bilinir. Bir içeriğin özgün olması için kaliteli bir şekilde üretilmiş olması gerekir. Kullanıcının ilgisini çekecek, ona fayda sağlayacak olan içerikler özgün içeriklerdir. Özgün ve organik içerik yazılması kullanıcıların daha çok sitede vakit geçirmesine de yardımcı olur.

Google bütün kullanıcı verilerini ve girişlerini kayıt altına alır. Bu sayede düzenli olarak sitelerin, SEO puanını belirler. Özgün içerikler, etkileşim oranını yükseltir. Müşteri çekmek içinde kullanılan web siteleri, özellikle belirli bir kesime hitap etmek için büyük bir önem taşır. Özgün içerikleri olan ticaret sayfaları daha hızlı ve büyük bir müşteri kitlesi oluşturur. Özgün içeriğin diğer bir faydası ise sosyal medyada bu içeriklerin daha çok görülmesidir. Sosyal medyada sayfanın paylaşılması, sitenin trafiğinin organik olarak daha çok artmasına da yardımcı olur. Bu sayede sitenizin daha çok göz önüne çıkmasına yardımcı olur.

Özgün İçerik Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özgün içerik oluşturmak için mutlaka arama motorlarına uygun bir içerik oluşturulması gerekir. Hazırladığınız içeriklerin özgünlük olarak SEO’ya uygun bir şekilde hazırlanması son derece önemlidir. Yazılan içeriğin özgün ve SEO’ya uygun olması halinde kullanıcıların ilgi göstermemesi de sıralama puanını düşürebilir. Bundan dolayı mutlaka yalın, akıcı ve son derece kaliteli içeriklerin oluşturulması gerekir. Doğru bir SEO için mutlaka başlıkların ve açıklamaların doğru olarak hazırlanması gerekir.

Özellikle açıklama bölümlerinin arama kelimelerinin içermesi daha doğru olacaktır. Aynı zamanda da alt başlıkların doğru bir şekilde hazırlanması, içeriğin daha rahat okunmasına yardımcı olacaktır. Bol kısa alt başlıklar, metnin daha rahat okunmasına yardımcı olur. Bu sayede okuyucular daha çok içeriğe ilgi gösterir. İçeriğin doğru bir dil ile ve imla kuralıyla yazılması oldukça önemlidir. İmla ve anlatım bakımından kalitesiz olan içerikler SEO kurallarına uygun olmaz. Google kötü olarak yazılmış olan içerikleri spam olarak kabul edebilir. Bununla beraber içerik içerisine anahtar kelimelerin doğru bir şekilde konumlandırılması gerekir.

Özgün İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir içeriğin özgün olması için en önemli nokta daha önce başka bir yerde aynı dil ile yazılmamış olmasıdır. Bundan dolayı içeriğin iyi bir şekilde taratılması ve başka bir yerde bir cümle dahi olsa aynı şekilde bulunmaması gerekir. Bundan dolayı mutlaka içeriğin yayınlanmadan önce iyice taratılması gerekir.

Taratmak için özgünlük testi yapana Google araçlarından faydalanabilirsiniz. Sıklıkla bu araç modelleri, akademisyenler tarafından tercih edilir. Bununla beraber büyük firma ve web siteleri de içeriklerin özgün olup olmadığını bu araçlar ile kontrol eder. Özgünlük testi araçları ortalama bir dakika içerisinde içeriklerin özgün olup, olmadığını ve kopya bulunan alanları belirleyebilir. Bu sayede benzer olan bölümleri, kolay bir şekilde içerik yayınlanmadan önce tespit edebilirsiniz.

Özgün İçeriğin Siteye Faydası Nedir?

Özgün içerikler, sitenin daha çok etkileşim almasına yardımcı olur. Okuyucular genel olarak birbirinden farklı, özenilmiş ve yalın içerikler okumak ister. Okuyucu ne kadar özgün içeriği beğenir ve paylaşırsa site o kadar çok organik trafik alır. Trafik sayesinde site, Google sıralamalarında üste çıkar daha rahat reklam alabilir ve daha görünür olur.

Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur?

Özgün bir içerik oluşturmak için mutlaka alanında uzman, SEO bilgisine sahip içerik yazarları ile çalışmanız siteniz açısından daha faydalı olacaktır. Özgün içerik demek sade ve anlaşılır bir içerik demektir. Anahtar kelimelerin doğru kullanılması, alt başlıkların konu ile uyumlu olması ve makalenin akışının tamamen konu üzerine gitmesi özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmak açısından son derece önemlidir.

Kopya İçerik Web Sitesini Nasıl Etkiler?

Kopya içerik web sitesinin sıralamasını düşüren içeriklerdir. Google ve diğer arama motorları özel algoritma yapısı sayesinde web sitelerin içerisinde yer alan içeriklerin kalitesini sürekli olarak taratır. İçeriklerin kopya veya spin olması otomatik olarak Google tarafından algılanarak sayfaya spam verilir. Bir sayfanın sürekli spam yemesi ve içeriklerinin büyük bir oranının kopya olması halinde sayfa belirli bir süre sonra Google tarafından engellenebilir ve bulunamaz hale gelebilir.

Kaynak: https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/duplicate-content?hl=tr

Bir cevap yazın