Çevrimiçi ticaret döneminin çığır açtığı bu dönemde öne çıkan e-ticaret SEO nedir, nasıl yapılmalı konusu oldukça ayrıntılı ve önemli bir konudur. E-ticaret SEO çalışmaları, pazarlama ve satış aşamasında rol alan e-ticaret siteleri için azami öneme sahiptir. Web sitelerinin değerini arttıran ve arama motorlarında üst sıraya yükselmelerini sağlayan SEO çalışması, kurumsal web sitelerinde olduğu gibi e-ticaret siteleri için de muhakkak alanında deneyimli bir SEO ajansları ile gerçekleştirilmelidir.

E-ticaret site alt yapısında uygulanan kapsamlı SEO çalışması ile arama motorlarının kriterleri dikkate alınmalıdır. Bu kriterler sitenin genel görünümü ve içeriği kıstas alınarak gerçekleştirilir. E-ticaret siteleri pazarlama süreçlerinde spesifik zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu sebeple e-ticaret sitesi için çalışılan SEO çalışmasında siteyi ön plana çıkartmak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve site içeriği ile SEO arasında iyi bir denge kurmak önemlidir.

SEO çalışmaları içesinde es geçilmeyecek bir diğer ayrıntı ise çevrimiçi satış yapan mağazaların genellikle karmaşık bir yapıya sahip olmasından dolayı site içi optimizasyon çalışması da SEO sürecine dahil edilerek kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmelidir. E-ticaret sitesi SEO çalışması aşamasında içeriksel ve tekniksel problemleri önleyici olan arama motoru optimizasyonu (SEO) yöntemleri ile site grafiğiniz yükselmekte ve kullanıcı deneyimine verilen önemle söz konusu karmaşıklıklar giderilmektedir.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO nedir, sorusu online satış yapan web site pazarlamacılarının ve SEO uzmanlarının sıklıkla karşılaştığı bir konudur. E-ticaret SEO, online mağazaların organik aramalarda sıralamasını yükseltmek için tasarlanan bir çalışmadır. SEO çalışmalarının e-ticaret sitelerine göre entegre edilen kriterler arasında çevrimiçi mağazaların trafik grafiğini yükseltmek bulunmaktadır. Bunun yanı sıra e-ticaret sitelerinin günlük daha fazla trafik almasını da sağlayarak müşteri sayısını arttırmak ve buna bağlı olarak sitenin cirosunu yükseltmeye yönelik olan tüm çalışmalar da e-ticaret SEO çalışmaları olarak adlandırılır.

Online alışverişin oldukça ön plana çıktığı son dönemde birçok online mağaza ve site karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, daha fazla trafik ve site bilinirliliği için yapılan SEO çalışmaları, e-ticaret sitelerine yönelik olarak özelleştirilerek uygulanmaktadır. E-ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin detaylarını oluşturan kategori ve içerik metinleri, SEO çalışmasında tek tek ele alınıp kapsamlı bir inceleme ile siteye entegre edilmelidir. E-ticaret alt yapısını SEO’ya ya uygun hale getiren özellikler arasında mutlaka, şunlar yer almalıdır;

  • E-ticaret yazılımının mobil uyumlu olması,
  • URL’lerin hatasız çalışması,
  • SSL sertifikasının olması ve
  • hızlı etkileşime sahip olması gibi site altyapısına sahip olan teknik özellikler

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılmalı?

E-ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap, öncelikle anahtar kelime analizi yapmaktır. Satış yapmayı ve satış oranlarını arttırmayı hedefleyen e-ticaret siteleri, niş bir kategoriye sahip olan ürünleri veya genellikle birden fazla alanda yer alan ürünleri site üzerinde barındırmaktadır. Ürün satışı yönelik kurulan e-ticaret siteleri, SEO sürecinde, ürün türü ve detaylarının segmentin dışına çıkmadan verilen anahtar kelimeler ile siteye trafik çekmeye odaklanmalıdır.

Ürün detaylarının yer aldığı kategori ve marka içerikleri ile oluşturulan SEO uyumlu açıklama yazıları sayesinde çevrimiçi mağazalar sitelerine müşteri çekmektedir. Bu içerik detaylarında ürüne ait olan tüm özelliklere değinerek semantik anahtar kelimelerle arama motorlarının dikkatini çeken metin açıklamaları yer almalıdır. Bir ürüne ait olan özellikleri kapsayan açıklama yazıları neredeyse her e-ticaret sitesinde yer almaktadır. Sizin sitenizin trafiğinin yükselmesi için farklı anahtar kelimelerle ve %100 özgün metinlerle hazırlanan ürün açıklamaları ile rakiplerinize fark atabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri seçerken de mevcut hedef kitlenin arama davranışlarına uygun olan kelimelere yönelik bir araştırma gerçekleştirilmelidir.

Anahtar kelime analizinde kategori, ürün isimleri ve ürünün temel özelliklerini içeren semantik kelimelerle bir yol haritası belirleyebilirsiniz. Semantik ve anahtar kelime analizi ile SEO uyumlu makale ve metinler için içerik ajanslarından destek alabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için yapılan SEO çalışmasında ürün sayfaları için özgün başlıklar, H1 etiketleri ve özel açıklamalar ile site içi optimizasyonunu kaliteli yapmak gerekmektedir. Sitede yer alan kategori açıklamaları için meta ve description açıklamaları da muhakkak özgün olarak kullanılmalıdır. Meta açıklamaları, arama motoru sonuç sayfasında yer alacağı için özgün bir kısa açıklama ile daha fazla trafik çekmenizi sağlayacaktır.

Site içi optimizasyon aşamasında meta açıklama, ürün başlığı ve H1 şablonu oluşturulmalıdır. Örneğin; ürün adı – satın al- site adı kalıbından oluşan özel kodu tüm ürün sayfalarında kullanmak, e-ticaret SEO açısından yakalanan bir diğer uyumdur. Bu kodda kullanılan “ürün adı” olan kısım, her sayfada farklı ürüne hitap edeceği için içeriğe göre uygulanmalıdır.

E-ticaret SEO çalışmasında, yapılandırılmış veriler ile kullanıcı deneyime öncelik verilmelidir. Fiyat, ürünlerin stok durumu ve ürün şemaları, potansiyel ziyaretçilerine bilgi vermelidir. Site içi ve site dışı optimizasyonda uygulanan SEO çalışmasına zarar vermemek için, her detayın mutlaka özgün verilerle işlenmesi gerekmektedir. Her öğe için özgün açıklamalar yazmak, ziyaretçileri e-postalar ile siteye yönlendirmek, doğru envanterlere ulaşmak için çok önemlidir.

Stokta yer almayan ve geçici olarak temin edilemeyen ürünler için özel sayfalar oluşturarak ziyaretçilere bunu bildirmek, site güvenirliliği ve trafiği açısından oldukça elzemdir. 301 yönlendirme sayfası ile geçici olarak temin edilemeyen ürüne benzer olan diğer ürünlere yönlendirme yapılabilmektedir. E-ticaret SEO açısından oldukça faydalı olan bu yönlendirme ile hem e-ticaret sitesinin link değer, korunmuş olur hem de 301 yönlendirmesiyle sitenin açılış sürecini de yükseltilmektedir.

E-ticaret SEO nasıl yapılmalı, konusunda yardımcı olan bir diğer önemli nokta ise arama motorlarının ve ziyaretçilerin güvenini kazanmak için güvenilir bir e-ticaret sitesi oluşturmaktır. HTTPS kullanılan e-ticaret siteleri ile online ortamda daha fazla güven verebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde alışveriş yapan müşterilerin kullandığı kredi kartlarının ve diğer kişisel bilgilerinin korunması için HTTPS kullanılmalıdır. HTTPS altyapısı ve yönlendirmeleri olan bir e-ticaret sitesi, online alışverişte kişisel verilerin daha güvenli hale gelmesini sağlarken sayfa yüklemelerinin ve bildirimlerinin de hatasız olarak gerçekleşmelerini sağlamaktadır.

E-Ticaret SEO Ajansı

E-ticaret SEO ajansı, e-ticaret rekabetinin her geçen gün arttığı bu dönemde söz konusu olan online ticaretin pazar alanında sitelere destek olan hizmeti sağlamaktadır. E-ticaret SEO hizmetinde yer alan tüm verilere en doğru kaynaktan ulaşmak ve sitenize entegre etmek için seobeyaz olarak sizlere en kaliteli sunmaktayız. Marka ve ürünlerinin satışlarını arttırmak için mutlaka SEO uyumlu bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız.

E-ticaret SEO danışmanlığı hizmetimiz ile siteniz için anahtar kelime analizi, rakip analizi, rakip site optimizasyonu, site açılış hızı, mobil uyumlu altyapı (responsive), site içi ve site dışı optimizasyonu, görsel optimizasyonu, 301 – 302 – 404 sayfa yönlendirmeleri, URL yapıları, SSL sertifika uyumluluğu gibi SEO çalışması sürecinde e-ticaret siteniz için gerekli olan tüm analizleri ve kontrolleri yapıyoruz.

E-ticaret SEO çalışması, çevrimiçi mağaza ziyaretçilerinin siteyi keşfetmeleri ve sürekli trafik sağlamaları için oldukça kapsamlı bir çalışmadır. Seobeyaz.net olarak SEO altyapı çalışmaları ve SEO içerikleri ile her zaman hizmetinizdeyiz. SEO Beyaz, profesyonel verilerle gerçek performans sağlamayı garanti eden bir SEO ajansı olarak, SEO ve ticaret konusunda tüm merak ettiklerinizi yanıtlamaktadır. SEO uyumlu e-ticaret sitesi pazarlamasında gerekli olan tüm ayrıntılar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın