E-Mail Marketing sayesinde hizmetlerinizi, ürünlerinizi ve markanızı hedef kitlenize daha hızlı, kolay ve yüksek dönüşüm oranlarıyla duyurabilirsiniz. Tüm bunları nasıl yapacağınızı, sizlere doğrudan ve dolaylı olarak nasıl katkılar sağlayacağını detaylıca bu içeriğimizde anlattık.

E-Mail Marketing Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır?

E-Mail marketing, sıcak veya soğuk olmak üzere iki türe ayrılır. Soğuk e-mail marketing türünde izinli olarak topladığınız verileri benzer konular ile hedef kitlenize duyurabilir ve gelişmiş araçlar ile bu e-postalar üzerinden elde ettiğiniz dönüşümleri detaylı bir biçimde izleyebilirsiniz. Sıcak e-mail marketing türünde bir firma veya kişi hizmetinizi, ürününüzü satın aldığında, markanız ile etkileşime geçtiği anda veri toplayarak onlara otomasyon eşliğinde e-posta gönderen bir pazarlama türüdür.

E-Mail Marketing’i Neden Tercih Etmeli?

Türkiye ve diğer ülkelerde kullanıcılar ortalama olarak 3 kişisel veya iş e-posta adresine sahipler. Bu e-postaların %81 oranında açılış ve günlük inceleme yapılan e-postalardır.

Hedef kitlenizi doğru seçerek doğru kitleye bir e-posta ilettiğinizde %81 oranla bu e-posta açılacak, incelenecek demektir. %1-2 CTA butonu oranı ile de dönüşüm elde edebilirsiniz.

Bu yüzden e-mail marketing konusuna odaklanmalı ve firmanızı büyütmek için bir çözüm yolu olarak düşünebilirsiniz. Elbette e-mail marketing tek başına bir çözüm değildir, SEO, dijital pazarlama veya fiziksel pazarlama yöntemleri ile doğrudan orantılı olarak gerçekleştirilmelidir.

E-Mail Marketing Çalışmalarının Dönüşüm ve Getiri Oranı Yüksektir

E-mail marketing çalışmaları için daha az maliyet ile daha fazla dönüşüm ve getiri elde edebilirsiniz.

Bir senaryo oluşturalım ve 1 kullanıcıya 6 ay boyunca izinli olarak e-posta ilettiğimizi varsayalım. Totalde 200 adet e-posta iletmiş olalım, 200 adet e postanın 100 adetini açan kişi marka adınızı, duyurduğunuz hizmeti 100 kere görmüş olacaktır. Akılda kalacak ve bir sonraki e-posta da farklı ve dikkat çekici içerikler paylaşırsanız kullanıcı içeriklerinizi sürekli olarak takip edecektir.

Data & Marketing Association’un 2018 yılında paylaştığı bir raporda getiri sağlayan müşteriler için müşteri/10,23$ gider ve müşteri/21,95$ kazanç elde ettiği paylaşıldı.

E-Mail Marketing’in Avantajları

  • E-Mail Marketing için hedef kitleniz sizlere e-posta atmanız için izin veren bir kitledir. Bu doğru hedef kitleyi bulmanız için bir veri sunar.
  • E-Mail Marketing çalışmalarınızda kendinizi ifade etmenin çeşitli yolları vardır. Bu içerikleri farklı şekillerde oluşturabilirsiniz.
  • E-Maillerinizin dönüşüm, getiri veya etkileşim oranlarını ölçmek diğer tüm ölçümlerden çok daha kolaydır. Pek çok e-ticaret veya içerik yönetim alt yapısı bunları detaylı olarak izlemenize izin verir.
  • Maliyetleri diğer pazarlama çeşitlerine göre daha düşüktür ancak hepsi gibi istikrar ve profesyonellerce oluşturulmuş birer strateji gerektirir.
  • Dönüşüm oranı ve yatırım getirisi (ROI) %3800 yüzdelerine kadar ulaşmaktadır. 1000 TL harcadığınız e-mail marketing yatırımı için 38.000 TL kazanma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

E-Mail Marketing’in Dezavantajları

  • Ulaşım için yanlış izinler veren kullanıcılar için rahatsız edici olabilir, markanızdan kullanıcıları uzaklaştırmanıza sebep olabilir.
  • Hedef kitlenizle alakası olmayan bir takım kullanıcılara erişebilirsiniz ve bu sizi gereksiz bir maliyet sonucuyla karşılaştırır.
  • Doğru ve başarılı bir kampanya oluşturmak için deneyim, veri, marka gerekebilir.
  • Optimize edilmemiş görseller, sıkıcı metinler ile dolu bir e-posta anlaşılmadan ve dönüşüm gerçekleştirmeden kapatılabilir.
Bir cevap yazın