Dijital pazarlama, aynı geleneksel pazarlamadaki gibi potansiyel müşterilere ulaştırılma amacıyla ürünler ve markalar hakkında tercih için sebep sunma işleminin dijital araçlar yardımıyla yapılmasıdır. Dijital pazarlamanın amacı sürekli olarak ürünün satılması için çabalamak değildir.

Tüm sosyal medya kanallarından birer hesap açarak potansiyel müşterilere sürekli bizden alın, en iyisi biziz demek değildir. Dijital pazarlamanın asıl amacı potansiyel müşterilerde farkındalık oluşturmak ve dikkatini çekerek harekete geçirmektir. Ancak her sosyal medya sahibi bir dijital pazarlamacı demek değildir. Dijital pazarlamanın kendi içerisinde bir yapılanışı ve işleyiş biçimi bulunuyor.

Dijital Pazarlamanın Varlıkları

Dijital tüm mecralar aslında birer dijital pazarlama varlığıdır. Ancak bunları sınıflandıracak olursak şu dijital pazarlamanın varlıklarını şunlar oluşturur;

 • İnternet siteleri
 • Logolar ve sloganlar gibi markaların varlıkları
 • Sosyal medyadaki hesaplar
 • Haritaların kayıtları
 • Firmaların ürün hizmeti sunan görselleri
 • Blog yazıları gibi yazılı medya içerikleri

Bunların yanı sıra yorumlar ve oylamalar da birer dijital pazarlama varlığı olarak sayılmakta.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlamanın da aynı geleneksel pazarlama gibi bir çok tekniği bulunmakta. Dijital pazarlama işin özünde bir markanın hikaye anlatımı olarak tanımlanabilir. İçerikler markayı tanıtan herhangi bir görsel olabilir.

Ancak bu görsel seçimindeki önemli nokta markaya potansiyel müşterileri çekecek mesajlar içermesi gerekmekte. Potansiyel müşteriye doğru mesajı vermeyen görseller yalnızca kafa karışıklığı yaratır.

Bu nedenle görsel seçimi konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda görselin kalitesi de potansiyel müşteriler açısından önemlidir. Yani özenle hazırlanmış ve göze hitap eden türden bir görsel kullanımı, içeriğin diğer içeriklere göre daha ön planda olmasını sağlar. Mobil araçlara doğru bir biçimde entegre edilmiş içerikler dijital pazarlama açısından çok önemlidir.

Bir web sitesinin her mobil araç tarafından yani akıllı telefon, tablet, gibi mobil araçlar tarafından erişilebiliyor olması, daha çok potansiyel müşteriye ulaşımı sağlar. Aynı zamanda web sitesinin tasarımının da dikkat çekici olması gerekir. Gözü yoran renklerin bulunduğu yada girince dikkat çekmeyen bir web sitesi, müşteriler tarafından tercih edilmekten uzak bir web sitesi olacaktır.

Dijital Pazarlama Maliyetli Midir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerine ile karşılaştırma yapıldığında, dijital pazarlama bu yöntemlere nazaran oldukça düşük maliyetlidir. Hem reklam kampanyaları açısından hem de organik faaliyetler açısından maliyeti diğer pazarlama yöntemlerinden çok daha düşüktür.

Dijital Pazarlama Çeşitleri

Dijital pazarlamanın birçok çeşidi bulunmakta. Bunlardan en sık kullanılanlar şunlardır;

 • E-mail aracılığı ile pazarlama
 • Sosyal medya aracılığı ile pazarlama
 • İçeriklerin pazarlanması
 • Arama motoru üzerinden pazarlama(SEM)
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Bunların yanı sıra arama motoru optimizasyonları yani SEO da bir dijital pazarlama çeşididir. Bu çeşitler en çok bilinen ve en çok kullanılan dijital pazarlama çeşitleridir.

E-mail Aracılığı İle Pazarlama Yapmak

E-mail aracılığı ile pazarlama, en eski dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle e-ticaret sitelerinde, sepetteki ürünlerini satın almayan müşterileri geri çekebilme amacıyla kullanılır.

İçeriklerin Pazarlanması

İçeriklerin pazarlanması konusunda satışa odaklanma unsuru yoktur. Yani satış odaklı olmadan, müşterilerin ilgisini çekebilecek içeriklerin oluşturulmasını kapsayan bir dijital pazarlama yöntemidir.

Sosyal Medya Aracılığı İle Pazarlama

Sosyal medya aracılığı ile yapılan dijital pazarlama yöntemi, sosyal medya uygulamalarında bulunan ve kullanıcıların karşısına çıkarılan tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerinin bütünüdür. Halk tarafından çok sık kullanılan sosyal medya platformlarında markaların işletmeleri konusunda yaptığı tüm faaliyetler birer sosyal medya aracılığı ile pazarlama ürünüdür.

Arama Motoru Üzerinden Pazarlama

Arama motoru üzerinden pazarlama yöntemi, dijital pazarlama yöntemleri arasından en önemli olanlardan bir tanesidir. Çünkü bu yöntemin amacı, ürünün yada markanın arama motorunda yazılanlara cevap olarak çıkmasını sağlamaktır. Bu açıdan diğer yöntemlere oranla daha detaylı uğraşılması gereken bir yöntem olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, aslında tüm dijital pazarlama türlerini içermekte. Ayrıca SEO’nun en büyük özelliği yatırım dönüşü olarak en yüksek sonuçlar veren dijital pazarlama yöntemi olmasıdır. SEO çalışmaları, site içi ve site dışı olarak yapılır. Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamada olmazsa olmaz olarak görülür.

Çünkü potansiyel müşteriler marka ve ürünlere doğrudan arama motoru üzerinden ulaşıyor. Aynı zamanda görünürlüğü yada bilinirliği çok olmayan markalar bile arama motoru optimizasyonu sayesinde bir anda büyüyebiliyor ve kazançları da aynı oranda bir büyüme sergileyebiliyor.

Dijital Pazarlamada Kariyer

Marka strateji geliştiricileri, grafik tasarımcılar ve sosyal medya içerik üreticileri dijital pazarlama alanında en çok aranan uzmanlardır. Bu açıdan dijital pazarlama alanının kariyer ve kazanç açısından oldukça önü açık olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Gerek dijital pazarlama yönetici olunabilir, gerekse kişi kendi markasını kurarak kendi işinin sahibi olabilmektedir. Dijital pazarlama teknoloji geliştikçe gelişmeye ayak uyduran ve bu gelişmeler doğrultusunda yeni yeni kariyer olanakları sunabilen sınırlı alanlardan bir tanesidir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yapabilmek için ilk önce bir hedef belirlenmesi ve ardından reklam stratejisi oluşturmak gerekir. Ardından ulaşılan potansiyel müşterilerin elde tutulabilmesi amacıyla tekrar pazarlama yapılması gerekir. Yani kararsız kalan müşterilerin tekrardan platforma dönmesini sağlamak gerekir.

Daha sonra arama motoruna yönelik bir reklam stratejisi izlenmesi doğru olacaktır. Bu şekilde daha fazla potansiyel müşteriye ulaşım sağlanmış olur. Diğer bir önemli nokta ise doğru sosyal medya platformunun kullanımı olacaktır. Örneğin markaya uymayan, ya da ürünün reklamının yapılamayacağı platformlar üzerinden yürümek, eski ve kullanıcısı az platformlardan pazarlama yapmaya çalışmak, pazarlama yapan firma ya da kişi açısından olumsuz sonuçlar elde edilmesine neden olacaktır.

Son olarak kullanıcı deneyimine çok dikkat edilmesi gerekir. Dijital pazarlamada potansiyel müşterileri markaya ya da ürüne hem çeken hem de marka yada üründen kolaylıkla iten en önemli unsur kullanıcı yorumlarıdır. Yorumlar potansiyel müşterilerin satın alma konusunda yönlendirilmesini sağlar. Bu açıdan kullanıcı yorumlarının dikkate alınması ve mümkün olduğunca olumlu bir profil oluşturmak potansiyel müşterilerin marka yada ürüne karşı olan yaklaşımına da doğrudan yansıyacaktır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlamanın en büyük artısı iletişim ve müşterinin çekilmesi açısındandır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine bakıldığında müşterilerin marka ya da ürüne çekilmesi için mali açıdan fazlaca yüktü miktarlar ödenmesi gerekiyor. Ancak dijital pazarlamada ise çok düşük bütçeler ile sadece reklam vererek ya da dijital pazarlama türlerini doğru seçerek, çok büyük kitlelere ulaşım sağlanabiliyor.

Ayrıca çağımızda ve ülkemizde teknolojik gelişmelerin artış göstermesi de aynı zamanda müşterilerin dijital alanlardan ürün satın almasını arttırmış durumda. Yani artık çoğu insan ev alışverişini dahil internet üzerinden yapıyor. Bunun haricinde, dikkat edilmesi gereken nokta ise müşterilerin ürünü ya da markayı tercih ederken nelere dikkat ettiğidir.

Bir müşteri ürün sipariş etmeden hemen önce mutlaka ürün hakkındaki yorumlara ve varsa video ve fotoğraf incelemelerine bakar. Bu da bir dijital pazarlamacının en dikkat etmesi ve kontrol sağlaması gereken yerdir. Eğer bu konu önemsenmez ise bu dijital pazarlamacıya maddi ve manevi anlamda olumsuz bir dönüş olabilir.

Bir cevap yazın