SEO Beyaz'ın SEO'ya Bakış Açısı | SEO Beyaz

SEO

SEO arama sonuçlarında web sitelerini belirli kelimelerde daha üst sıralara çıkarmak için gerçekleştirilen bir pazarlama biçimidir. Google başta olmak üzere arama motoru kriterlerine uyumluluk sağlayan web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda olmaktadır. SEO‘nun açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonudur.

SEO çalışmaları tüm arama motorlarının kriterlerini baz alarak uyumluluk sağlama amacı ile yapılır.

 • İçerik
 • Site İçi SEO
 • Site Dışı SEO ve Diğer

SEO Nedir?

SEO web sitelerinin arama motorlarının belirlediği ve sürekli olarak mevsimsel , alışkanlıklara göre güncellediği algoritmalara uyumluluk sağlanması çabasıdır.
SEO çalışmaları yürütülürken mutlaka bir uzmana danışılmalı veya bir hizmet alınmalıdır. 
Bu çalışmalarda amaç sadece tek bir odak noktası değil ondan fazla farklı alanda profesyonel uygulamalar yürütülerek optimizasyonun sağlanması ve uyumluluğun gerçekleştirilmesidir.
SEO biçiminde pazarlama çalışmalarında talep ve ihtiyaç doğrultusunda belirlenen hedeflere yönelik içerikler , optimizasyonlar , kullanıcı deneyimi testleri ve yeniden tasarlamalar , referanslar ve tamamen organik bir süreç rol oynamaktadır.
Çalışmalar yürütülürken belirlenen hedef anahtar kelimelerde web sitesinin arama motoru sonuç dizininde üst sıralarda yer alması için 2 farklı ana başlık ele alınır. Bunlar sırasıyla ; Site içi SEO ve Site dışı SEO‘dur.

Öncelik her zaman analiz ve planlamadır. SEO‘nun sırrı planlı çalışma , doğru strateji ve sürekli takipte gizlidir. İlk analizler site içerisinde yapılır , böylece web sitesinin hataları teknik bakımdan da incelenmiş olur. Akabinde harekete geçmeden önce rakip analizleri yapılmalıdır. Bu sayede rakipleriniz doğru planlamaların ve stratejilerin akabinde bir çalışmaya başlarken hangi sırada ve hangi işlemleri yaparak ilerledikleri izlenir.

Tüm bunların akabinde web sitesinin teknik sorunları giderilir , doğru içerikler girilir veya revize edilir. Site içerisinde ve içeriklerde %100 uyumluluk sağlandıktan sonra yeniden strateji planlama veya 2. adıma geçiş yapılır.

Bu sayede SEO çalışmaları planlı ve bir bakıma sakin , sabırlı bir şekilde yürütülmelidir.

Nasıl SEO Yapıyoruz?

Site İçi SEO
Görsel SEO
Algoritma Uygulaması
Site Dışı SEO
Teknik SEO
Kullanıcı Deneyimi
İçerik SEO
E-Ticaret SEO
İçerik Yazımı

Kritik Site İçi SEO Faktörleri

Kullandığımız SEO Araçları

New Project 2
New Project 1
New Project 3
New Project 4
New Project 5
New Project 6

SEO Nasıl Yapılır?

1 – Özgün İçerikler

Web sitenizde mutlaka içeriklerinizin özgünlüğünün en az %99 olmasına dikkat edin. Google botları kopya içeriği tanımlayabilir ve sizi cezalandırabilir. Web sitenizin SEO çalışmaları için içerik hazırlarken konudan sapmadan , kaliteli ve özgün görseller ile anlam bütünlüğünü koruyarak eksiksiz bir anlatım yapmaya özen gösterin. Öyle ki Google artık dil bilimine dahi dikkat ederek yazım yanlışlarınızı “de , ki ” ayrımlarına özenle dikkat etmektedir.

İçeriklerinizi oluştururken SEO araçlarından faydalanmayı ihmal etmeyin. Semrush gibi SEO araçları sizin web sitenizin SEO çalışmalarında ve içerik oluşturmanızda büyük bir yardımcınız olacaktır.

İçeriklerinizde anahtar kelime yoğunluğu ,  aranma hacmi , rekabeti , özgünlüğü , görsel kaliteli ve özgünlüğü büyük önem arz eder. Bunun yanı sıra içeriklerinizin semantik yapıda LSI değerinin yüksek olmasına özen gösterin. İçeriğinizin ana başlığı ile alt başlıkları birbiri ile anlamlı olsun.

2 – İçerik Düzenleme ve Geliştirme

Eski içeriklerinize dönüp bakın , ne kadar anahtar kelime kullanmışsınız , görseller ne kadar özgün ve kaliteli , başlıklarınız ne kadar dikkat çekici , iç linklemeler yapılmış mı , içerikleriniz kaç kelime? Bu soruları kendinize sorun ve eski içeriklerinizi yeniden geliştirin. Eski içeriklerinize bir şans verin ve düzenleyin , hiç organik trafik almamış olan içeriklerinizi silin ve 410 durum koydu ile yeniden yönlendirin. Böylece sitenizde kalitesiz içerik kalmamış olacaktır. Kalitesiz içerik oluşturmaktan çekinin ve uzak durun. Mümkünse tüm içerikleri bir SEO danışmanına sorun. Böylece yanlışlarınızı öğrenip bir sonraki hamlede o yanlışları yapmayın.

İçerik Beyaz İçerik Ajansı

İçerik Beyaz İçerik Ajansı

3 – Rakip Analizleri

Rakiplerinizi sık sık analiz ve takip edin. Onlar hangi hamleleri ve stratejileri uygulayarak başarıya ulaşmışlar , hangi vakitte nasıl tepkiler vermişler ince eleyip sık dokuyun. Böylece halihazırda yapmanız gerekenler listesi oluşturulmuş olur. Ayrıyeten kendiniz de bir yandan ekstralar katarak yeni strateji oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizi örnek alın ve onların sıralamalarına gelene kadar geçen sürede onların stratejilerine yakın stratejiler belirleyin. Böylece onların durumuna gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi SEO çalışmalarının %50’si içerik , geri kalanı analiz ve uygulamalardır. Rakiplerinizin içeriklerini mutlaka gözden geçirin. Rekabetçi ortamlar oluşturun ve analizleriniz sonucunda buna göre uygulamalar gerçekleştirin.

4 – Site İçi SEO

İşte tüm serüven ve bu çalışmanın heyecanı tam da burada başlıyor. Site içi SEO’yu inşaat örneğine benzetebiliriz. Eğer site içi SEO altyapınız güvenli ve kaliteli değilse sadece bir aşamaya kadar mücadele edebilirsiniz , akabinde yıkılış kaçınılmaz olacaktır. Çalışmalarınıza başladığınızda yeniden düzenlediğiniz ve geliştirdiğiniz içerikler , rakip analizleri sonucunda mutlaka kaliteli bir Site içi SEO çalışması yapmayı unutmayın. Site içi SEO başlı başına bir SEO dalıdır. Tıpkı site dışı SEO gibi , ancak site dışı SEO olmadan da başarı elde edilebilirken güvenli ve kaliteli bir iç SEO yapısı olmadan asla başarı elde edilemez.

Kaliteli bir çalışma planı çıkarıp sitenizin tamamı için çalışmalara hemen koyulun.

 İçerik Başlıkları ve Meta Açıklamalar

İçeriklerinizin başlıkları 60 karakteri geçmeyecek düzeyde eşsiz ve dikkat çekici olmalı. 60 Karakter sonrasını Google dizininde göremez ve okuyamazsınız , bu yüzden maksimum 60 karakter olarak belirtilmektedir.

İçeriklerinizin açıklamaları da maksimum 130 karakter olacak biçimde içerisinde anahtar kelimelerinizi geçirecek ve yine dikkat çekici düzeyde kaliteli ve içeriğin bütününü özetleyecek bir açıklama olmalıdır.

Bununla da kalmayın başlıklar hakkında bir ipucu verelim ;

 • Her sayfada sadece 1 adet H1 etiketli başlık olmalı
 • H Etiketi hiyerarşisini doğru kullanılmalı
 • Kendini tekrar etmeyen ve dikkat çekici başlıklar oluşturulmalı
 • Açıklamalarda meta açıklamaları zengin olarak kullanmalı
 • 2 Adet meta açıklama olmamasına özen göstermeli

 İç Linklemeler (Dahili Bağlantı)

İçeriklerinizde , alt sayfalarda , kategori sayfalarında mutlaka dahili bağlantılar oluşturun. Bu dahili bağlantıları sadece link ile değil kelimelere yapıştırarak oluşturmalısınız. Bu işleme verilen isim ise “Anchor Text Linking” olarak ifade edilmektedir. Doğrudan link ile değil kelime vasıtası ile yapılan linkleme daha kaliteli ve başarılı sonuçlar doğurabilir. Ayrıca yapacağınız iç linklemeler kullanıcıları farklı sayfalara yönlendirebilir ve bu sayede daha yüksek gezinme oranı , sitede kalış süresini artırabilir.

 Görsel SEO ve Dikkat Çekici Görseller

Sürekli söylüyoruz bolca görsel kullanın , aman site hızını düşürmeyin , görseller açıklayıcı ve kaliteli olsun diye. Ama bunun bir nedeni var ; Google botları normal şartlarda görselleri göremez , sonuçta bir canlı değiller ve gözleri yok. Bu yüzden algoritma web sitesi sahiplerinden görsellerin alt isimlerinin olmasını söyler. Bu sayede botlar web sayfanızı ziyaret ettiğinde görsellerin alt isimlerini okur ve onları arama sonuçlarının görsel kısmına yerleştirmek için bir neden oluşturur.

Görsellerinizi başlıklar ile alakalı ve kaliteli olarak oluşturun , kaliteli demişken görselleriniz maksimum 0.05-0.25 mb aralığında olmalı ve webp , jpeg 2000 formatı ile yayınlanmalıdır. Aksi halinde web sayfanızı çok ciddi biçimde yavaşlatır ve kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler.

5 – Yazılım SEO (Teknik SEO)

Hemen hemen herkesin yapabileceği ve yorumlayabileceği kısımları geride bıraktık. Şimdi ise bir SEO uzmanı veya danışmanına ihtiyacınız olacağı kısıma geldik. Tam olarak bu esnada bir uzmandan destek almalısınız. Öyle ki teknik yani yazılımsal SEO kısmında yapılan yanlış hamleler web sayfalarını ciddi şekilde geriletebilir , geri dönüşü çok zor olmak veya olmamak üzere cezalarla karşılaştırabilir , uzun vadeli çalışma ve çok yüksek maliyetler ile kurtarmaya sebep olabilir. Teknik SEO kısmında alacağınız uzman desteği ve bilgisi mutlaka çok önemlidir.

 

Teknik SEO çalışmalarında çoğunlukla kodlarla ilgili değişiklik yapılır , işin mutfağına göz atılır.

Mobil Uyumlu Web Sayfaları

Mobil uyumlu bir web sayfası oluşturmak oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde internete erişim sağlayan cihazların %50’sinden fazlası mobil cihazlardır. Mobil cihazlar kolay taşınılabilirlik ve kullanılabilirliği sebebi ile tercih edilmektedir.
Web sayfalarınızı mobil uyumlu (responsive) oluşturmalısınız ancak bunu yaparken minimum düzeyde görsel kaybı olmalı ve içerik kaybı olmamalıdır. Kullanıcılarınızın masaüstü sürümden inceleyebileceği ve kullanabileceği içeriklerin tamamını mobil sürümde de eklemeyi unutmayın. Mobil uyumlu ve mobilde hızlı web sayfaları diğer web sayfalarına göre 1-0 önde olmaktadır.

Web Sayfası Hızı

Web sayfanızın hızı da içerikleriniz kadar önem arz eder. Bir kullanıcının web sayfanızdaki gezinme kolaylığı , temanızın kolay kullanılabilirliği ile doğru orantılıdır. Ancak temanız her ne kadar şık ve kullanılabilir olsa da hızlı olmadıktan sonra bu özelliklerin pek önemi kalmamaktadır. Web sayfalarınızı önbellekleme (cache) tekniği ile kullanıcıların web sayfanızı bir sonraki ziyaretinde daha hızlı bir açılış ile karşılayın. Lazy load eklentileri veya kodu ile de sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların ilk anda tüm görsel ve kodları yüklemesine izin vermeyin. Onlar sayfayı aşağı kaydırdıkça daha yeni görsel ve kodlar yüklensin. Bu sayede web sayfanız daha hızlı olsun.

Schema ve Zengin Sonuçlar

Eğer web siteniz yemek tarifleri web sitesi ise rakip analizi yaparken mutlaka arama sonuçlarında tarifin değerlendirme yıldızı , yemeğin görseline veya sıkça sorulan sorular kısmına denk gelmişsinizdir. İşte bu ve benzeri belirteçler schema yani zengin sonuçlardan ortaya çıkmaktadır. Google resmi olarak schema.org türü yapı verilerini tanımakta ve web sayfalarının arama sonuçlarındaki sıralama faktörü olarak kullanmaktadır.

Site Haritası ve Robots.txt Dosyası

Web sitenizi Google veya diğer arama motorlarının botları ziyaret ettiğinde yapacakları ilk iş siteadi.tld/robots.txt kısmını ziyaret etmek olacaktır , robots.txt dosyasındaki yönergelere göre sitemap.xml dosyasını ziyaret eder ve akabinde web sayfalarınızı taramaya başlamaktadır. Bu yüzden web sitenizin robots.txt sayfası oldukça önemlidir , yanlış bir yönerge bir diğerki ziyaret tarihine kadar web sayfanızdaki olumsuz gelişmelere neden olur. Aynı biçimde site haritası da xml biçiminde olmalı , 34 mb büyütlüğünü geçmemeli ve kolay okunabilir bir yapıda , botlara uygun olarak hazırlanmış olmalıdır.

SEO Çalışmalarına Yardımcı Diğer Kanallar

SEO Çalışmalarınızın büyük çoğunluğu site içerisinde , içerikler ile , site dışı SEO ile ilgili olacaktır. Ancak sadece bunlar yetmez ; Bunun gibi daha farklı çözümler ve kanallar vardır. Tek başına SEO geliştirmeleri veya tek başına sunacağımız bu diğer kanallar SEO çalışmanızı başarıya ulaştırmaz. İşte o SEO’ya yardımcı kanallar:

 • Google Ads Kampanyaları
 • Facebook Kampanyaları
 • Instagram Kampanyaları
 • Tiktok ve benzeri ağların kampanyaları
 • Sosyal medya trafiği
 • Sosyal medya trafiğinin sitede kalma süresi
 • Sosyal medyadan gelen kullanıcıların site içi etkinlikleri

6 – Site Dışı SEO

Site dışı SEO’da SEO’nun bir alt dalı olarak web sayfalarınızı üst sıralara taşımalada etkili bir faktördür. Ancak site dışı SEO olmadan belirli bir seviyeye kadar gelebilirken site dışı SEO ve kaliteli içerikler olmadığı sürece bir başarı elde edemezsiniz. Site dışı SEO web sayfası dahil olmadan yürütülebilen SEO çalışmalarıdır , başka web sayfalarında sizin sitenizin bağlantısının bulunması ; Binevi Google’a karşı sizin için referans olmasıdır. Ancak size referans olan sitelerin sizin sektörünüz ve kategoriniz ile alakalı olmasına , spam olmamasına ve bir Google cezasına çarptırılmadığından emin olun.

 Dofollow ve Nofollow Geri Bağlantılar

Web sitenizin sahip olduğu geri bağlantının kalitesini o web sitesinin içerikleri , otoriter değerleri belirlese de aldıınız linkin teknik yapısı da belirlemektedir. Dofollow geri bağlantıları arama motoru botları web sayfasını ziyaret ettiğinde görür görmez takip eder , bağlantı verilen web sitesini ziyaret eder ve ona otorite katar. Ancak Nofollow geri bağlantılar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Arama motoru botları bu türden bağlantıları takip etmez ve sadece görerek kayderder.

Arama motoru optimizasyonu için kullanılan Google araçları nelerdir?

Bu sorunun başında Google Chrome , Google Analytics , Google Search Console , Google Tag Manager alsa da en ucunda ise Semrush , aHrefs , Screaming Frog , SEO Powersuite yer almaktadır.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

 • Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcının niyetini kavramak.
 • Hile veya spama başvurmadan doğru hamleler ile strateji gerçekleştirmek.
 • SEO Spam yapmadan organik trafik analizleri ile hareket etmek.
 • Site dışı SEO çalışmalarında organik geri bağlantılar kazanmak.

Organik SEO’nun örnekleridir.

Arama motoru optimizasyonu neden önemli?

Arama motoru optimizasyonu sayesinde işletmenizi daha fazla potansiyel müşteriye duyurup daha ciddi dönüşler alabilir , yeni iş fırsatları oluşturabilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz. Dijital pazarlamanın en önemli dalı olan Arama motoru optimizasyonu yeryüzündeki tüm işletmeler için önem arz eder.

SEO süreci nedir?

SEO süreci web sayfasını anahtar kelimelerinizde Google arama sonuçları sayfasında üst sıralarda listelemek amacı ile yürütülen SEO faaliyetlerinin tamamına verilen isimdir.

SEO optimize etme nedir?

SEO optimize süreci web sayfasını arama motorlarının kriter ve isteklerine göre optimizasyon etme işlemlerinin tamamıdır.