Bir SEO çalışması yapmayı düşündüyseniz veya bir uzman ile görüştüyseniz Backlink yani geri bağlantı ifadesini mutlaka duymuş veya okumuş olmalısınız. Eskiden SEO çalışmalarının %50’sini kapsayan bu backlink nedir ve ne işe yarar ; Gelin birlikte bakalım.

Backlink Nedir ?

Backlink Türkçe ifadesi ile geri bağlantılar başka web sitelerinde sizin web sitenizin linkinin olmasıdır. Bu da tıpkı referans sistemi gibidir. Sizin web sayfanızın linkini kendi sitesine ekleyen bir web sayfası , arama motorlarına sizin için kefil olmuştur.

Eski SEO mantığında büyük yere sahip olan backlink ifadesi artık günümüzde eskisi kadar büyük bir önem arz etmemektedir. Öyle ki geri bağlantısı olmayan ancak kaliteli içeriklere sahip web sitelerinin zaman zaman rekabette ön sıralarda listelendiğine tanıklık edebilirsiniz.

Ne İşe Yarar ?

Backlink yani geri bağlantılar sizin web siteniz için arama motorlarına kefil olma veya önerme durumudur. Bu da sizin web sayfanızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasına neden olacaktır. Sonuç olarak referansı olmayan bir kişi yerine hepimiz referansı olan bir kişiyi tercih ederiz. Örneğin bizim referanslarımız .

Dofollow Backlink Nedir ?

Dofollow backlink kaynakları ise sizin web sayfanızın bağlantısının bulunduğu bir sayfayı ziyaret eden arama motoru botlarının sizin web sayfanızın bağlantısına tıklayarak sizi ziyaret etmesi durumudur.

Yani eğer bu içerikte biz dışa bir bağlantı içerseydik ve bu dofollow olsaydı , periyodik olarak bu içeriği ziyaret eden arama motoru botları o bağlantıları da takip ederdi.

Bu sayede o web sayfasının dahil olmak üzere bizim de otoritemiz artardı.

Nofollow Backlink Nedir ?

Nofollow backlink kaynakları da dofollow kaynakların tam aksine çalışır. Arama motoru botları ise bu türden dışa bağlantıları takip etmez ancak var olduğu bilir ve işaretler.

Spam Skor (SS) Nedir?

Biz legal ve etik SEO ajansı olarak geri bağlantıların organik olanını severiz. Ancak zaman zaman da manuel eklemelere ihtiyaç duyarız. Burada ise geri bağlantıları eklemeden önce bazı kriterler yer alıyor. Spam skoru da onlardan birisi. Eğer web sayfanızın bağlantısını ekleyeceğiniz sitenin spam skoru yüksek ve cezalı , geçmişinde ceza bulunan bir web sayfası ise Google bunu pek hoş karşılamaz. Sonuç olarak geçmişi kirli bir web sitesini kim sever ki?

Bağlantı Metni (Anchor Text) Nedir?

Bağlantı metni ise bir bağlantıyı doğrudan URL şeklinde değil de bir kelime veya cümleye gömülü olarak verilme ifadesidir. Biz SEO derken anchor text bir iç linkleme yaptık. Ancak bu bağlantıyı seobeyaz.net/seo-nedir olarak da yapıştırabilirdik. Anchor text bağlantılar hem daha şık gözükür , hem de kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiler.

Bir cevap yazın