Reklam, markaların ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye duyurmak amacıyla paylaştığı ve sürdürdüğü pazarlama kavramıdır. Markalar ürün veya hizmetlerini duyurmak amacıyla ücretli, ücretsiz, doğrudan veya dolaylı reklamlar paylaşıp kampanyalar oluşturabilirler.

Dijital süreçlerde ortaya çıkan yeni reklam türleri ile birlikte firmaların ürün ve hizmetlerine göre kampanyalarını ulaştırmak istediği hedef kitleleri farklılık gösterebiliyor. Bu sırada ortaya çıkan yeni reklam türleri firmalar ve markalar için farklı alternatifler sunabiliyor.

Yeniden pazarlanan veya ilk kez pazarlanan kampanyaları farklı reklam türleri ile desteklemek, reklam çalışmalarını daha sürdürülebilir ve etkili kılıyor.

Advertorial Reklam Nedir?

“Advertorial” kavramı “advertisement” kelimesi ve “editorial” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Advertorial reklam türünün amacı zengin bilgi sahibi içerikler ile oluşturulan bir içerik pazarlama alternatifidir.

Advertorial reklam kampanyaları bir ürün veya hizmeti A’dan Z’ye ancak çok etkili ve sıkıcı olmadan anlatır, kullanıcıya ürünü tanıtıp ihtiyacı olduğu duygusunu belirtir. Verdiği zengin bilgiler ile kullanıcının zihninde yer edinir. Yer yer advertorial reklam türleri haber, blog, makale veya görsel, video türü içerikler olabilir. Günümüzde en çok görsel ve video türleri olarak yaygın kullanılmakta. Çünkü kullanıcı eğilimi hızlı tüketilebilir içerikleri sevmektedir.

Advertorial Reklam Örneği

Klasik reklamlar ürünü veya hizmeti öne çıkarırken Advertorial reklam seçenekleri önce o ürün ve hizmet hakkında bilgi sağlayarak kullanıcıya farkındalık yaratır.

3 1
via markamuduru.com

Advertorial pazarlamalar için oluşturulan her türlü içerikte bilginin kolay tüketilebilir olması, anlaşılabilir olması ve akılda soru işareti bırakmadan tüm soruları yanıtlayarak kullanıcıya doygun bilgiler aktarması halinde başarılı olabilir.

Advertorial reklamlar hazırlarken ürün veya hizmetlerimizi şeffaf bilgiler ile açıklayarak kaliteli bir ilk izlenim oluşturmalıyız. Markamızda sağladığımız ürün veya hizmetlerimizin abartılı söylemler ile ifade edilmesi, reklam yayını yapılan hedef kitleye güvensizlik mesajı verebilir.

SEO’da Advertorial Reklamın Önemi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında diğer tüm dış kaynakların SEO’ya etkisi olabileceği gibi advertorial pazarlama türünün de SEO çalışmalarına etkisi mevcuttur. Bu etkileri dolaylı veya direkt olarak oluşturmak elbette arama motoru optimizasyonu için çalışan kişilerin elindedir.

  • Kullanıcılara verilen bilgi ile sektörel pazarın büyümesine katkı sağlanır, sağlanan katkı ile marka veya ürün aranma hacimleri artırılabilir.
  • Artırılan hacimleri doğru advertorial stratejileri ile markaları aramalara çevirebiliriz. Örn “SEO Hizmeti” advertorial içeriği yayınlarken “SEO Beyaz SEO Hizmeti” markalı aramasını artırmak bizim elimizdedir.
  • Tanıtım veya bülten yazıları gibi içeriklerle markanızı büyütebilirsiniz.
Bir cevap yazın